Comparing Unit Rates Worksheets

Check out these awesome Comparing Unit Rates Worksheets.  You’ll analyze everyday problems like doing laundry, buying clothes and going to the movies; then find out the best price for each situation.

Your students will learn how to calculate and compare unit rates while learning how important math is in everyday life.  What could be better than that?!

 

Comparing Unit Rates Worksheet 1 – With this 9 problem worksheet, you will analyze tables that feature different rates for everyday situations. You’ll calculate the unit rates and then compare the best buys.
Comparing Unit Rates Worksheet 1 RTF
Comparing Unit Rates Worksheet 1 PDF
View Answers

Comparing Unit Rates Worksheet 2 – With this 9 problem worksheet, you will analyze tables that feature different rates for everyday situations. You’ll calculate the unit rates and then compare the best buys.
Comparing Unit Rates Worksheet 2 RTF
Comparing Unit Rates Worksheet 2 PDF
View Answers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

By Using This Website You Agree to the Terms of Use.